» Zamknięta droga

Do niedawna most położony w Skawach na terenie gminy Mucharz był nazywany "mostem do nikąd", który zyskał także miano "supergłupoty XX wieku", lecz kilka miesięcy temu zostały zakończone prace związane z budową blisko półtorakilometrowym fragmentem drogi krajowej nr 28 ciągnącym się od miejscowości Skawce do Tarnawy, przechodzącej m.in. przez ten wiadukt. Kiedy zakończono pracę na tym odcinku drogi i wykonano wszystkie prace, które należało wykonać droga została otwarta i przez długi czas jeździły po niej samochody omijając część miejscowości Skawce i niezbyt dobrą nawierchnię drogi, która tam się znajduje. Jak mówi reportaż przedstawiony przez TVN24 "droga użytkowana była, do czasu, zimowego czasu". Kiedy spadł pierwszy śnieg droga została zamknięta, a ruch został skierowany z powrotem przez stary odcinek drogi biegnący przez wieś Skawce. Droga została zamknięta z tego powodu, że nie ma jej kto odśnieżać tak twierdzą Władze Gminy Mucharz i Dyrekcja Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, a także Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która nie podejmuje się tego ponieważ droga nie została jeszcze im oddana.

Fragment tej drogi należy do inwestora budującego zaporę w Świnnej Porębie, czyli RZGW, który tłumaczy iż oni nie zajmują się odśnieżaniem dróg. Na terenie gminy zajmuje się tym Urząd Gminy w Mucharzu, lecz ten nie jest stać aby odpowiadać za zimowe utrzymanie tego odcinka drogi, w rzeczywistości nie należącego do nich. Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad także nie będzie odśnieżać drogi ponieważ odcinek ten nie został jeszcze przez nich przejęty. Dlaczego więc droga była przez długi czas otwarta dla ruchu? Według Antoniego Gromki, kierownika Inspektoratu Budowy Zbiornika w Świnnej Porębie była ona otwarta z tego względu iż przez ten czas zapezpieczane było osówisko przy starej drodze. W najgorszej sytuacji znajdują się kierowcy TIRów którzy zjeźdżając na stary odcinek drogi muszą pokonać dwa ostre zakręty, które już w kilku przypadkach zakończyły się wywróceniem TIRa. Dla większości przejeźdżających kierowców i mieszkańców gminy to absurd.

O zamknięciu tej drogi było wiele reportaży i artykułów przedstawionych przez reporterów m. in. w "Gazeta Krakowska", "TVN24", "POLSAT", "TVP Info" , "TVP" i wielu innych. Niektóre z nich przedstawiamy poniżej:
- Bo po co odśnieżać? - artykuł TVN24
- Droga nie do jazdy - video TVN24
Dodaj do:  Dodaj do fb Dodaj do nk Dodaj do twitter Dodaj do wykop

Do góry

Realizacja: Piotr Homel